Orgels en beiaarden tijdens Open Monumentendag
Activiteiten
Over de orgels en beiaarden
Wist je dat Leuven wel zeventig orgels telt? Je vindt ze in kerken, kapellen en concertzalen. Sommige behoren tot de belangrijkste historische instrumenten van Vlaanderen. Dat van de Sint-Michielskerk, bijvoorbeeld. Het dateert uit de 18e eeuw en is een replica van een Lets orgel, het enige overblijvende instrument van Bachs favoriete orgelbouwer Heinrich Andreas Contius.
Of het orgel in de Sint-Pieterskerk. Dat werd in 1935 gebouwd door de familie Maurice Delmotte voor de Wereldtentoonstelling van 1935 in Brussel. Na de expo verhuisde het naar Oostende, en in 1951 naar de Sint-Pieterskerk in Leuven. Het oorspronkelijke orgel was immers verwoest door bombardementen tijdens de Tweede Wereldoorlog.
De oudste beiaard van Leuven staat in de Sint-Geertruikerk. Hij werd in 1778 gemaakt door Andreas Jozef Vanden Gheyn, een bekende Leuvense klokkengieter. En de zwaarste? Die vind je in de Universiteitsbibliotheek. Hij telt 63 klokken, en weegt ongeveer 35 ton.
Tijdens Open Monumentendag maak je kennis met enkele bijzondere orgels en beiaarden, met een verdwenen meesterwerk uit de 16e eeuw en met de mensen die dit muzikale erfgoed in goede handen houden.
Heb je vragen?
Wij helpen je graag verder.